Škoda 706RT

Expozicemhd.cz

Montážní automobil Škoda 706 RT BRNO
evid. č. 5003 Dopravní podnik města Brna
Rok výroby: 1968, Výrobní číslo: 68297910 50334805

Výrobce: Schörling Waggonbau Hannover

Hmotnost 11 380 kg, Rychlost: 75 km/h
Celková délka: 7900 mm, Šířka: 2300 mm, Výška: 3550 mm
Pojezd: dvounápravový s kolejovým adaptérem, Rozvor: 4000 mm, Rozchod: / mm
Brzdy: tlakovzdušná, ruční rohatková, motorová
Typ motoru: Š 706 stojatý šestiválec s přímým vstřikem, vodou chlazený
Výr. č. motoru: 4000690509, Výkon: 160 ks (117,8 kW)
Převodovka: pětistupňová mechanická

Koncem šedesátých let používaly dopravní podniky provozující tramvajovou nebo trolejbusovou dopravu k údržbě trolejového vedení montážní vozy upravené z nákladních automobilů, respektive autobusů Praga RND, případně o něco novější skříňové automobily Praga S5T. Pro práce v místech na otevřeném tramvajovém svršku mimo komunikace byly využívány nevyhovující plošiny instalované na starých tramvajových vozech, mnohdy pocházejících z počátku 20. století. Uvolnění politických poměrů kolem roku 1968 se projevilo též možností nákupu zahraniční techniky. Do ČSSR tak bylo prostřednictvím podniku zahraničního obchodu Motokov dovezeno několik montážních vozů vyrobených renomovanou německou firmou Schörling Hannover, vybavených mimo jiné též adaptérem umožňujícím jízdu po kolejích. Stavěny byly převážně na podvozku Škoda 706 RT tuzemské výroby, což alespoň zčásti zjednodušilo údržbu a zajištění náhradních dílů.

Podvozek vyráběný n.p. LIAZ Jablonec nad Nisou sestával z obdélníkového rámu tvořeného lisovanými podélníky profilu U vzájemně spojenými příčkami z ocelového plechu. Přední tuhá náprava byla kovaná, nedělená, zadní hnací náprava s mostovými troubami, pevně přišroubovanými ke skříni rozvodovky, odpružení zajišťovaly listové pružiny. Trambusová kabina byla přístupná dvěmi posuvnými dveřmi umístěnými v levé bočnici a v zadní stěně. Nástavba měla po obou stranách vždy tři skříně na nářadí uzavíratelné roletami, její střední část byla přístupná ze zadního čela. Izolovaná montážní plošina o nosnosti 350 kg měla sklápěcí dřevěné zábradlí a byla otočná též v horizontální rovině. Hydraulické zdvíhací zařízení pracovalo na principu nůžkového mechanizmu, přístup na plošinu umožňoval teleskopický žebřík. Po vzoru montážních vozů Schörling byla zahájena výroba obdobných tuzemských vozidel.

Do DP města Brna byl dodán jediný vůz tohoto typu, jež pod evidenčním číslem 5003 sloužil téměř třicet let až do konce roku 1997. Po vyřazení z evidence DI byl zapůjčen Technickému muzeu a převezen do Areálu MHD. Vzhledem k tehdy probíhající transformaci DPMB na akciovou společnost muselo o jeho předání do sbírek rozhodnout Zastupitelstvo města Brna.